11" 50lb Screw Mount UV Black Cable Ties / Zip Ties 100/bag Part # SM11-50-0C
In Stock
Color
Secure and encrypted Payment methods
11" 50lb Screw Mount UV Black Cable Tie100/bag SM11-50-0C • Length: 11" • Width: .19" • Tensile Strength: 50 lbs. • Bundle Diameter: 2.99" • Screw Size: #10 • Qty/Bag: 100 • Temperature Rating: -40°F to 185°F • Flammability Rating: UL 94 V-2 • Miniature, Intermediate, Standard and Light Heavy Duty cross sections feature a serrated tip for easy threading and handling • Versatile cable ties can be used in countless applications • One-piece construction for consistent performance and reliability • Lowest threading force of any one-piece cable tie in the industry • Curved tip is easy to pick up from flat surfaces and allows faster initial threading to speed installation UV Black Cable Ties • Greater resistance to damage caused by ultraviolet light – indoor or outdoor use • UV Black Nylon 6/6 is used in continuous or extended exposure to outdoor sunlight. • The nylon cable tie is a weather resistant grade, enduring additional ultraviolet (UV) light. • This grade is produced by incorporating stabilizers in the nylon resin. UV Stabilized Nylon cable ties are available only in black.