HellermannTyton IMP2.510M4 Identification Marker Plate, 2.5" x .75", Nylon, White, 1000/pkg
Color
Secure and encrypted Payment methods
HellermannTyton IMP2.510M4 Identification Marker Plate, 2.5" x .75", Nylon, White, 1000/pkg Width: 2.5" Thickness: 0.016" Height: 0.75" Cable Tie Width Max: 0.2" Color: White Qty/Bag: 1000 Material: Polyamide 6.6 (PA66) Material Shortcut: PA66 Flammability: UL 94 V2 Halogen free: Yes Operating Temperature (Metric): -40°F to +185°F (-40°C to +85°C) Reach Complaint(Article 33): No ROHS Complaint: Yes Features & Benefits •Identification Marker Plates can be marked with a permanent pen, printed labels or hot stamped for a wide variety of labeling options. •Any size bundle diameter can be marked because it is only dependent upon the length of the cable tie selected, provided the cable tie width does not exceed .29". •The marker plates are stamped from nylon, making them a durable and long term method of identification. •The mounting holes are positioned to allow the marker to be mounted as a flag, tag or wrapped around the cable or bundle for a wide variety of installed positions.